Star Trek (2009)
Star Trek (2009)
Plot.
Where to Watch.
Currently Star Trek is available for streaming online, rent, buy or watch for free on: Paramount Plus, Paramount Plus Apple TV Channel , Apple TV, Google Play Movies, Paramount+ Amazon Channel, Amazon Video, Microsoft Store, YouTube, Apple TV Plus, Vudu, Spectrum On Demand, AMC on Demand
Streaming in:🇺🇸 United States
Cast & Crew.
Chris Pine
Kirk
Zachary Quinto
Spock
Simon Pegg
Scotty
Leonard Nimoy
Spock Prime
Eric Bana
Nero
Bruce Greenwood
Pike
Karl Urban
Bones
Zoe Saldaña
Uhura
John Cho
Sulu
Anton Yelchin
Chekov
Ben Cross
Sarek
J.J. Abrams
Director
Winona Ryder
Amanda Grayson
Roberto Orci
Writer
Chris Hemsworth
Commander George Kirk
Alex Kurtzman
Writer
Jennifer Morrison
Winona Kirk
Gene Roddenberry
Writer
Rachel Nichols
Galia
Faran Tahir
Captain Robau
Clifton Collins Jr.
Ayel
Damon Lindelof
Producer
Tony Elias
Officer Pitts
Michael Giacchino
Composer
Sean Gerace
Tactical Officer / Researcher
Dan Mindel
Cinematographer
Maryann Brandon
Editor
Randy Pausch
Kelvin Crew Member
Tim Griffin
Kelvin Engineer
Mary Jo Markey
Editor
April Webster
CastingDirector
Freda Foh Shen
Kelvin Helmsman
Alyssa Weisberg
CastingDirector
Kasia Kowalczyk
Kelvin Alien
Scott Chambliss
ProductionDesigner
Jason Brooks
Romulan Helmsman
Sonita Henry
Kelvin Doctor
Kelvin Yu
Medical Technician
Marta Martin
Medical Technician
Tavarus Conley
Kelvin Crew Member
Jeff Castle
Kelvin Crew Member
Billy Brown
Med Evac Pilot
Jimmy Bennett
Young James T. Kirk
Greg Grunberg
Stepdad (voice)
Spencer Daniels
Johnny
Jeremy Fitzgerald
Iowa Cop
Zoe Chernov
Vulcan Student
Max Chernov
Vulcan Student
Jacob Kogan
Young Spock
Lorenzo James Henrie
Vulcan Bully
Colby Paul
Vulcan Bully
Cody Klop
Vulcan Bully
Akiva Goldsman
Vulcan Council Member
Anna Katarina
Vulcan Council Member
Douglas Tait
Long Face Bar Alien
Tony Guma
Lew the Bartender
Gerald W. Abrams
Barfly
James McGrath
Barfly
Jason Matthew Smith
Burly Cadet
Marcus Young
Burly Cadet
Bob Clendenin
Shipyard Worker
Darlena Tejeiro
Flight Officer
Reggie Lee
Test Administrator
Jeffrey Byron
Test Administrator
Jonathan Dixon
Simulator Tactical Officer
Tyler Perry
Admiral Richard Barnett
Ben Binswagner
Admiral James Komack
Margot Farley
College Council Stenographer
Paul McGillion
Barracks Officer
Lisa Vidal
Barracks Officer
Alex Nevil
Shuttle Officer
Kimberly Arland
Kimberly Arland
Sufe Bradshaw
Cadet Alien
Jeff Chase
Cadet Alien
Charles Haugk
Enterprise Crew Member
Nana Hill
Enterprise Crew Member
John Blackman
Enterprise Crew Member
Jack Millard
Enterprise Crew Member
Shaela Luter
Enterprise Crew Member
Sabrina Morris
Enterprise Crew Member
Michelle Parylak
Enterprise Crew Member
Osgood Perkins
Enterprise Communiations Officer
Amanda Foreman
Hannity
Michael Berry Jr.
Romulan Tactical Officer
Lucia Rijker
Romulan Communications Officer
Pasha D. Lychnikoff
Romulan Officer
Matthew Beisner
Romulan Crew Member
Neville Page
Romulan Crew Member / Creature Design
Jesper Inglis
Romulan Crew Member
Greg Ellis
Chief Engineer Olsen
Marlene Forte
Transport Chief
Leonard O. Turner
Vulcan Elder
Mark Bramhall
Vulcan Elder
Ronald F. Hoiseck
Vulcan Elder
Irene Roseen
Vulcan Elder
Jeff O'Haco
Vulcan Elder
Scottie Thompson
Nero's Wife
Deep Roy
Keenser
Majel Barrett
Starfleet Computer (voice) / In Memory Of
Ronnie Steadman
Shuttle Pilot (uncredited)
Arne Starr
Lt. Cmdr. Engineering (uncredited)
Rico E. Anderson
Council Member - Captain Kelley Bogel (uncredited)
Richard Arnold
Romulan Science Tech (uncredited)
Tad Atkinson
Amphibian Prisoner (uncredited)
Leslie Augustine
Doctor (uncredited)
Johnny Baca
Starfleet Cadet (uncredited)
Diora Baird
The Wrong Orion
Sala Baker
Drill Tower Romulan (uncredited) / Stunts
Leo Baligaya
Starfleet Cadet (uncredited)
Corey Becker
Starfleet Cadet (uncredited)
Larry Blackman
Transport Chief (uncredited)
Jessica Boss
Bridgeport Cadet (uncredited)
Neil S. Bulk
Starfleet Cadet (uncredited)
Etalvia Cashin
Starfleet Cadet (uncredited)
James Cawley
Enterprise Crewmember (uncredited)
Brad Champagne
Starfleet Cadet (uncredited)
Zachary Culbertson
Starfleet Cadet (uncredited)
Jeffrey De Serrano
Cop (uncredited)
T.C. De Witt
Starfleet Cadet (uncredited)
Calvin Dean
Security Officer Daniels (uncredited)
Christopher Doohan
Starfleet Officer (uncredited)
Claire Doré
Enterprise Crew Member (uncredited)
Etienne Eckert
Vulcan Federation Officer (uncredited)
Ken Edling
Doctor (uncredited)
Aliza Finley
Hurried Cadet with Clipboard (uncredited)
Ian Fisher
Shipyard Worker (uncredited)
Anna Florence
Vulcan Cadet (uncredited)
Mathew Thomas Foss
Starfleet Cadet (uncredited)
Massi Furlan
Missile Launcher (uncredited)
Tommy Germanovich Jr.
FourSquare (uncredited)
Mary Grace
Shipyard Bar Patron (uncredited)
Wyatt Gray
Starfleet Cadet (uncredited)
Nancy Guerriero
Crew Member (uncredited)
Jarrell Hall
Starfleet Cadet (uncredited)
Justin Rodgers Hall
Starfleet Security Officer (uncredited)
Jeffery Hauser
Kelvin Crew Member (uncredited)
Brad William Henke
Uncle Frank (uncredited) (unconfirmed)
Ryan T. Husk
Enterprise Crew Member (uncredited)
Elizabeth Ingalls
Enterprise Nurse (uncredited)
Sierra Kane
Starfleet Cadet (uncredited)
Christopher Karl Johnson
Shipyard Worker (uncredited)
Jolene Kay
Enterprise Crew Member (uncredited)
Lauren Mary Kim
Kelvin Bridge Officer (uncredited) / Utility Stunts
Sarah Klaren
Starfleet Cadet (uncredited)
Makiko Konishi
Enterprise Crew Member (uncredited)
Tashana Landray
Starfleet Cadet (uncredited)
Daniel D. Lee
Starfleet Commander (uncredited)
Anne Leighton
Enterprise Crew Member (uncredited)
James Lew
Romulan (uncredited)
Jill Lover
Young Vulcan Midwife (uncredited)
Steve Luna
Lieutenant Star Fleet Command (uncredited)
Aaron Lynch
Flight Operational Air Safety Conductor (uncredited)
Justin Malachi
Starfleet Cadet (uncredited)
Nav Mann
Romulan Crew Member Placing Bomb (uncredited)
Paul Marshall
Bar Patron (uncredited)
Owen Martin
Alien Cadet / Enterprise Crew (uncredited)
Taylor McCluskey
Kelvin Alien (uncredited)
Matthew McGregor
Starfleet Cadet (uncredited)
Caitlin McKenna
Kelvin Computer (uncredited) / ADR Voice Casting
Andrew Mew
Starfleet Cadet (uncredited)
Patrizia Milano
Councilwoman (uncredited)
Heidi Moneymaker
Kelvin Crewmember (uncredited) / Stunts
Kevin Moser
Enterprise Crewman (uncredited)
Jonathan Dunkerley Newkerk
Starfleet Cadet (uncredited)
Westley Nguyen
Enterprise Crew Member (uncredited)
Jim Nieb
Sal (uncredited)
Andres Perez-Molina
Romulan Crew Member (uncredited)
Mark Phelan
Romulan (uncredited)
Damion Poitier
Drill Hanson #1 (uncredited) / Stunts
Rahvaunia
Academy Teacher (uncredited)
Bertrand Roberson Jr.
Shuttle Cadet (uncredited)
Deborah Rombaut
Starfleet Cadet (uncredited)
Leonard Jonathan Ruebe
Starfleet Cadet (uncredited)
Darth Schuhe
Injured Officer in Sickbay (uncredited)
Ramona Seymour
Starfleet Cadet (uncredited)
William Morgan Sheppard
Vulcan Science Minister (uncredited)
Katie Soo
Enterprise Crew Member (uncredited)
Joseph Stephens Jr.
Cadet Officer (uncredited)
Joseph Steven
Romulan Engineer (uncredited)
T.J. Storm
Klingon Agitator (uncredited)
Kaitlin Sullivan
Starfleet Cadet (uncredited)
Paul Townsend
Starfleet Security Officer (uncredited)
Scott Trimble
Klingon Prison Guard (uncredited)
Errik Tustenuggee
Federation Captain Cartwright (uncredited)
Ravi Valleti
Cadet at Trial (uncredited)
Jason Vaughn
Starfleet Cadet (uncredited)
A.J. Verel
Enterprise Crewman (uncredited)
Brian Waller
Vulcan Council Member (uncredited)
Steve Wharton
Star Fleet Cadet (uncredited)
Wil Wheaton
Romulan (voice) (uncredited)
Brianna Womick
Starfleet Cadet (uncredited)
Rob Wood
Enterprise Crew Member (uncredited)
Lynnanne Zager
Enterprise Computer (voice) (uncredited)
Jeffrey Chernov
Executive Producer
Bryan Burk
Executive Producer
Karen Manthey
Set Decoration
Michael Kaplan
Costume Design
Mindy Hall
Makeup Department Head
Linda Matthews
Costume Supervisor
Mike Marcuzzi
Digital Effects Supervisor
Sebastian Milito
Construction Coordinator
Gary Kosko
Art Direction
Bonita DeHaven
Makeup Artist
Ryan Church
Concept Artist
Casey Morgan
Construction Foreman
Andrew Reeder
Set Designer
Ron Pipes
Makeup Artist
Mike Smithson
Makeup Artist
Bob Kretschmer
Wigmaker
Curt Beech
Art Direction
Rebecca Alling
Makeup Artist
Jim Stubblefield
Assistant Property Master
James Clyne
Concept Artist
Ron Mendell
Concept Artist
Daphne Yap
Concept Artist
Earl Ellis
Makeup Artist
Tony Wright
Construction Buyer
Tina Hoffman
Makeup Artist
Susan Stepanian
Makeup Artist
Christine Youngstrom
Art Department Coordinator
David Larson
Hairstylist
Maynard Matthews
Hairstylist
Tex Kadonaga
Set Designer
Anne Porter
Set Designer
Beat Frutiger
Art Direction
Cynthia Hernandez
Makeup Artist
Jamie Kelman
Makeup Artist
Richard Redlefsen
Prosthetic Makeup Artist / Makeup Artist
Stephen Bettles
Prosthetic Makeup Artist
Erwin H. Kupitz
Wigmaker
Mauricio Ruiz
Concept Artist
Fabian Lacey
Conceptual Illustrator
Paul Ozzimo
Conceptual Illustrator
Andy Clement
Makeup Artist
Geoffrey Mandel
Graphic Designer
Kevin Cross
Set Designer
Greg Funk
Makeup Artist
Mark Garbarino
Makeup Artist
Dave Snyder
Makeup Artist
Kimberly Felix
Makeup Artist
Colleen LaBaff
Hairstylist
Nicole DeFrancesco
Hairstylist
Dawn Brown
Set Designer
Dennis Bradford
Art Direction
Terry Baliel
Hair Department Head
Ketty Gonzalez
Hairstylist
Richard Alonzo
Makeup Artist
Margaret Prentice
Makeup Artist
James MacKinnon
Prosthetic Makeup Artist
Brian Sipe
Prosthetic Makeup Artist
Joe Bergman
Assistant Property Master
John Eaves
Conceptual Illustrator
Peter Sattler
Graphic Designer
Clint Schultz
Graphic Designer
Luke Freeborn
Art Direction
Keith P. Cunningham
Supervising Art Director
Rhonda O'Neal
Hairstylist
Jason Green
Hairstylist
René Dashiell Kerby
Makeup Artist
Joseph Hiura
Set Designer
Harry E. Otto
Set Designer
Cristina Patterson
Contact Lens Painter
Aida Caefer
Hair Supervisor
Teressa Hill
Hairstylist
Lana Heying
Key Hair Stylist
Tammy Ashmore
Makeup Artist
Lygia Orta
Makeup Artist
Stephen McCumby
Property Master
Jane Wuu
Set Designer
Ginger Damon
Hairstylist
Jules Holdren
Hairstylist
Debra Coleman
Key Makeup Artist
Jed Dornoff
Makeup Artist
Marianna Elias
Makeup Artist
Ned Neidhardt
Makeup Artist
Jay Wejebe
Makeup Artist
Scott Herbertson
Set Designer
William O. Hunter
Set Designer
Aaron Haye
Assistant Art Director
Tony Bridgers
Construction Foreman
Andrea Dopaso
Set Designer
Danny Gonzalez
Electrician
Scott Garfield
Still Photographer
Larry Sweet
Dolly Grip
Dan Hawking
Electrician
Patrick Hoeschen
Electrician
Nick Monton
Digital Intermediate
Mark P. Stoeckinger
Supervising Sound Editor
Robert Deschaine
ADR Mixer
Robin Harlan
Foley Artist
Glenn T. Morgan
Sound Effects Editor
Paul Kavanagh
Animation Supervisor
David Yee
Concept Artist
Greg Killmaster
Creature Technical Director
Brian Connor
Sequence Supervisor
Katrin Klaiber
Sequence Supervisor
Eric Withee
Visual Effects Producer
Richard Kennedy
Special Effects Technician
Bryan Phillips
Special Effects Technician
Carla Lewis
Extras Casting
Simon England
Camera Production Assistant
Douglas Kieffer
Electrician
Joel A. Ruiz
Electrician
Ted Eachus
Rigging Grip
Vanessa Meier
Script Supervisor
Nicole Rubio
Script Supervisor
Jim Passon
Color Timer
Erik Gamache
Lead Animator
Grady Cofer
Sequence Supervisor
Jill Brooks
Visual Effects Producer
Ale Melendez
Visual Effects Production Assistant
Joe Sambora
Visual Effects Production Assistant
Burt Dalton
Special Effects Coordinator
Walter Polan
Special Effects Technician
Sue Crosby
Set Costumer
Danny Green
First Assistant Director
Colin Anderson
Steadicam Operator
Mateo Bourdieu
First Assistant Camera
Hootly Weedn
Lighting Technician
Nolan Pratt
Rigging Grip
Michael Buster
Dialect Coach
Kathleen S. Dunn
Dialect Coach
Don Capoferri
Color Timer
Christopher Prampin
Chief Lighting Technician
Anthony Gudino
Electrician
Mark Carlile
Lighting Technician
Jesse Mather
Lighting Technician
Damon Liebowitz
Electrician
Serge Nofield
First Assistant 'A' Camera
George Kallimanis
Rigging Grip
Erik Rogers
Digital Intermediate Producer
Edward J. Cox
Assistant Chief Lighting Technician
William Streit
Electrician
Pete Romano
Underwater Director of Photography
Ricky Johnson
Rigging Grip
Rick Pratt
Rigging Grip
Craig Bauer
Camera Loader
Brian McPherson
Techno Crane Operator
Jerry Gregoricka
Lighting Technician
Philip Noble
Rigging Grip
Michael E. Pacheco
Rigging Grip
Steve Wolfe
Assistant Camera
Troy Webb
Assistant Chief Lighting Technician
Jose Harb Jr.
Electrician
John Savedra
Lighting Technician
Jessica Drake
Dialect Coach
Andrew Kramer
Title Designer
Bill Marti
Assistant Camera
Morten Petersen
Best Boy Electric
Daniel L. Turrett
Camera Operator
Sean Devine
Dolly Grip
Bryan Fletchall
Techno Crane Operator
Adam W. Erler
Rigging Grip
Greg Curry
Colorist
John Rex Woodward
Assistant Camera
Andrew Rowlands
Camera Operator
Dale Myrand
Camera Operator
Anaïs Ganouna
Camera Production Assistant
Michael Wahl
Dolly Grip
Zade Rosenthal
Still Photographer
Petra Jorgensen
Script Supervisor
Lucyna Wojciechowski
First Assistant Editor
Duane Katz
Electrician
Jonathan M. Wiener
Electrician
Brad Peterman
First Assistant 'B' Camera
Jimmy Harritos
Lighting Technician
Albert F. Bagley III
Rigging Grip
Jason Erler
Rigging Grip
Jaime Heintz
Rigging Grip
Michael Hird
Set Medic
Kerry Joseph Blackman
Assistant Editor
Mike Chiado
Digital Intermediate
Branden Spencer
Assistant Sound Editor
Michael Piotrowski
Boom Operator
Thomas W. Small
Foley Supervisor
Erik Morgansen
Animation
Marla Newall
Animation
Terry Chostner
Layout Supervisor
Jen Howard
Sequence Supervisor
Matt McDonald
Visual Effects Supervisor
Stefano Trivelli
Visual Effects Supervisor
Michael Roundy
Special Effects Technician
Paul Sinnott
Costume Assistant
Myron Baker
Set Costumer
Warren Fu
Concept Artist
David Dozoretz
Pre-Visualization Supervisor
Tory Mercer
Sequence Supervisor
Stacy Bissell
Visual Effects Coordinator
Lisa Todd
Visual Effects Production Manager
Chris Jones
Special Effects Technician
Natasha Delahunt
Extras Casting Assistant
Carrie Arakaki
Costumer
Amelia Buhrman
Costumer
Shelli Nishino
Set Costumer
Gilbert Zamorano
Set Costumer
Kerry Dean Williams
ADR Supervisor
Scott Martin Gershin
Sound Designer
Geoffrey G. Rubay
Sound Designer
Rick O'Connor
Animation
David August
CG Supervisor
Tom Fejes
CG Supervisor
Lou Pecora
Compositing Supervisor
Nicholas Markel
Pre-Visualization Supervisor
Conny Fauser
Sequence Supervisor
Gregory Salter
Sequence Supervisor
Leandro Estebecorena
Sequence Supervisor
Dan Bornstein
Visual Effects Technical Director
Jay Bartus
Special Effects Technician
Ann Scibelli
Sound Designer
Cory Mandel
Sound Re-Recording Mixer
Mike Bomgat
Animation
Chi Chung Tse
Animation
Darren Poe
Digital Effects Supervisor
Michele Moen
Matte Painter
Polly Ing
Sequence Supervisor
Damian Steel
Sequence Supervisor
Leticia Sandoval
Ager/Dyer
Adrienne Greshock
Costumer
Debbie Schwab
Production Supervisor
Daniel S. Irwin
Dialogue Editor
Peter J. Devlin
Sound Mixer
Geoff Hemphill
Animation
Tim Waddy
Animation
Paul George Palop
CG Supervisor
Joakim Arnesson
CG Supervisor
Jeff Grebe
Sequence Supervisor
Mark Nettleton
Sequence Supervisor
Colleen Kenneavy
Extras Casting
Sarah Monat
Foley Artist
Anna Behlmer
Sound Re-Recording Mixer
Steve Rawlins
Animation
Nigel Sumner
CG Supervisor
Thomas Elder-Groebe
Visual Effects Coordinator
Greg Hyman
Visual Effects Editor
Shari Hanson
Visual Effects Producer
Gaby Kester
Casting
Lisa A. Doyle
Set Costumer
Mustapha Mimis
Set Costumer
David Perrone
Set Costumer
Greg Crawford
ADR Mixer
Jason Fleming
Compositor
Jay Cooper
Sequence Supervisor
Joseph Bell
Visual Effects Coordinator
Jesse Orozco
Special Effects Technician
Tony Vandenecker
Special Effects Technician
Simone Chavoor
Casting Assistant
Ada Akaji
Ager/Dyer
Phyllis Thurber-Moffit
Ager/Dyer
Steve Constancio
Key Costumer
Paul Flinchbaugh
Assistant Sound Editor
Laura Harris Atkinson
Dialogue Editor
Randy Singer
Foley Mixer
Mark Ormandy
Sound Editor
Paul Massey
Sound Re-Recording Mixer
Delio Tramontozzi
Animation
François Lambert
Sequence Supervisor
Daniel Pearson
Sequence Supervisor
Jason Rosson
Sequence Supervisor
Jeff Pepiot
Special Effects Technician
Jonathan Tang
Special Effects Technician
Dennis Yeager II
Special Effects Technician
Melissa Montague
Ager/Dyer
Stacy Caballero
Assistant Costume Designer
Hal Olofsson
First Assistant Director
Michael P. May
Camera Operator
Wally Sweeterman
First Assistant 'B' Camera
Don Telles
Rigging Grip
Cliff Fleming
Aerial Coordinator
Julian Smirke
First Assistant Editor
David B. Nowell
Aerial Director of Photography
Paul Samaniego
Camera Production Assistant
Bruce McCleery
Second Unit Cinematographer
John T. Connor
First Assistant 'A' Camera
Dan Ming
First Assistant 'B' Camera
Gary Louzon
Rigging Grip
Alan D. Purwin
Pilot
William D. Barber
Camera Operator
Kyle Kovacs
Electrician
Joey Moran
Lighting Technician
James C. DeGeeter
Rigging Grip
Dennis Rogers
Sound Recordist
Steve Jaworski
Compositor
Bron Barry
Visual Effects Coordinator
Melanie Cussac
Visual Effects Coordinator
Clayton Lyons
Visual Effects Production Assistant
Bega Metzner
Costumer
Tommy Gormley
First Assistant Director
Chris Quilty
Boom Operator
Victor Ray Ennis
First Assistant Sound Editor
David Barbee
Sound Effects Editor
Ben Burtt
Special Sound Effects
Chris Mitchell
Animation
Raul Essig
Sequence Supervisor
Rachel Galbraith
Visual Effects Production Assistant
Kelly Port
Visual Effects Supervisor
Russell Earl
Visual Effects Supervisor
Vicky McCann
Visual Effects Technical Director
Jeremiah Cooke
Special Effects Technician
Eric Dressor
Special Effects Technician
Brenda M. Ware
Costumer
David Lucarelli
ADR Recordist
Ben Wilkins
Sound Editor
Andy Nelson
Sound Re-Recording Mixer
Jerome Moo
Concept Artist
Steve Sauers
Creature Technical Director
Cyrus Jam
Sequence Supervisor
Thomas Nittmann
Visual Effects Producer
Curtis Decker
Special Effects Technician
Brian Valenzuela
Costume Illustrator
Bernadene Morgan
Costumer
Hilary Niederer
Key Costumer
Leslie Sungail
Key Costumer
Phillip W. Palmer
Production Sound Mixer
Paul Luna
3D Artist
Greg Towner
Animation
Barry Safley
Compositor
Maurizio Giglioli
Creature Technical Director
Brian Paik
Creature Technical Director
Renita Taylor
Creature Technical Director
Nowell Valeri
Matchmove Supervisor
Richard Bluff
Sequence Supervisor
Ruheene Masand
Visual Effects Coordinator
Martin Allan Kloner
Visual Effects Editor
Kevin LaNeave
Visual Effects Editor
Jeff Olson
Visual Effects Producer
Daniel P. Rosen
Visual Effects Supervisor
Bob Baron
ADR Mixer
Patrick Martens
Boom Operator
David Giammarco
Sound Re-Recording Mixer
Andy Wong
Animation
Hilmar Koch
CG Supervisor
Jorge Almeida
Concept Artist
David Weitzberg
Sequence Supervisor
David Mesloh
Special Effects Technician
Bonita Deneen
Casting Assistant
Jessica Carpenter
Costumer
Andrew Nelson
Set Costumer
Clark James
Special Effects Technician
Christopher A. Suarez
Special Effects Technician
Jim Jolly
Special Effects Technician
Richard Ratliff
Special Effects Technician
Chris Weigand
Assistant Chief Lighting Technician
Philippe Carr-Forster
Camera Operator
Tim Speed
Electrician
Dawn Gilliam
Script Supervisor
Charleen Richards-Steeves
ADR Mixer
Tim Walston
Sound Designer
Tim Gomillion
Sound Recordist
Matt Patterson
Sound Recordist
Alan Rankin
Supervising Sound Editor
C. Michael Easton
Animation
Michael Bomagat
Animation
Gerald Gutschmidt
Sequence Supervisor
Chad Taylor
Sequence Supervisor
John Walker
Sequence Supervisor
Roger Guyett
Visual Effects Supervisor
Edson Williams
Visual Effects Supervisor
Joe Judd
Special Effects Technician
Maryellen Aviano
Extras Casting Coordinator
Phillip Boutte Jr.
Costume Illustrator
Media.
Details.
Release DateMay 6, 2009
StatusReleased
Running Time2h 7m
Content RatingPG-13
Budget$150,000,000
Box Office$385,700,000
Filming LocationsSan Francisco · Utah · Bakersfield · Dodger Stadium · Vasquez Rocks · Marine Corps Air Station Tustin · Oviatt Library · Rock of Ages Corporation · San Rafael Swell · Pastoria Energy Facility · Paramount Stage 9 · Long Beach City Hall · Anheuser-Busch Brewery · Long Beach Generating Station · Paramount Stage 18 · Paramount Stage 8 · Paramount Stage 15 · Paramount Stage 11 · Paramount Stage 14 · Skyrose Chapel, United States of America
Genres
Wiki.
Star Trek is a 2009 American science fiction action film directed by J. J. Abrams and written by Roberto Orci and Alex Kurtzman. It is the 11th film in the Star Trek franchise, and is also a reboot that features the main characters of the original Star Trek television series portrayed by a new cast, as the first in the rebooted film series. The film follows James T. Kirk (Chris Pine) and Spock (Zachary Quinto) aboard the USS Enterprise as they combat Nero (Eric Bana), a Romulan from their future who threatens the United Federation of Planets. The story takes place in an alternate reality that features both an alternate birth location for James T. Kirk and further alterations in history stemming from the time travel of both Nero and the original series Spock (Leonard Nimoy). The alternate reality was created in an attempt to free the film and the franchise from established continuity constraints while simultaneously preserving original story elements.
The idea for a prequel film which would follow the Star Trek characters during their time in Starfleet Academy was discussed by series creator Gene Roddenberry in 1968. The concept resurfaced in the late 1980s, when it was postulated by Harve Bennett as a possible plotline for what would become Star Trek VI: The Undiscovered Country, but it was rejected in favor of other projects by Roddenberry. Following the critical and commercial failure of Star Trek: Nemesis and the cancellation of Star Trek: Enterprise, the franchise's executive producer Rick Berman and screenwriter Erik Jendresen wrote an unproduced film titled Star Trek: The Beginning, which would take place after Enterprise. After the separation of Viacom and CBS Corporation in 2005, former Paramount Pictures president Gail Berman convinced CBS to allow Paramount to produce a new film in the franchise. Orci and Kurtzman were soon approached to write the film, and Abrams was approached to direct it. Kurtzman and Orci used inspiration from novels and graduate school dissertations, as well as the series itself. Principal photography commenced on November 7, 2007, and ended on March 27, 2008. The film was shot in locations around California and Utah. Abrams wanted to avoid using bluescreen and greenscreen, opting to use sets and locations instead. Heavy secrecy surrounded the film's production and was under the fake working title Corporate Headquarters. Industrial Light & Magic used digital ships for the film, as opposed to miniatures used in most of the previous films in the franchise. Production for the film concluded by the end of 2008.
Star Trek was heavily promoted in the months preceding its release; pre-release screenings for the film premiered in select cities around the world, including Austin, Texas, Sydney, Australia, and Calgary, Alberta. It was released in the United States and Canada on May 8, 2009, to critical acclaim. The film was a box office success, grossing over $385.7 million worldwide against its $150 million production budget. It was nominated for several awards, including four Academy Awards at the 82nd Academy Awards, ultimately winning Best Makeup, making it the first (and to date only) Star Trek film to win an Academy Award. It was followed by the sequels Star Trek Into Darkness and Star Trek Beyond in 2013 and 2016, respectively.